A 18. század végén Angliában a lóverseny nem csupán arisztokratikus időtöltés volt, hanem egyre inkább a nemzeti identitás részévé vált. A nyílt mezők, a nemes lovak és a sport iránti szenvedély összefonódott a társadalom felsőbb rétegeinek életével. Ebben a közegben, 1780. május 4-én történt valami, ami máig visszhangzik a lóversenyzés világában: megrendezték az első Epsomi Derbyt.
Vacsora egy nemesi házban
A Derby története egy legendás vacsorával kezdődik, amelyet Edward Smith-Stanley, Derby 12. grófja adott barátainak. A vendégek között ott volt Sir Charles Bunbury, a Jockey Club elnöke is. Az este során felmerült az ötlet egy új, éves lóverseny megrendezésére, amely kizárólag hároméves lovaknak szólna. A kérdés azonban az volt: mi legyen a neve? A legenda szerint pénzfeldobással döntötték el, hogy az új verseny a „Derby” vagy a „Bunbury Stakes” nevet viselje. A szerencse Lord Derby mellé állt.
Ironikus módon, az első verseny győztes lova, Diomed, éppen Sir Charles Bunbury tulajdona volt.
Az első Derby – 1780. május 4.
A versenyt Epsom Downs zöld lankáin rendezték meg, Surrey megyében, London közelében. A sík, füves pálya kiválóan alkalmas volt a versenyzésre. Az eseményt csak néhány ló részvételével bonyolították le, mégis hamar különlegessé vált: nemcsak az arisztokrácia, hanem az alsóbb társadalmi osztályok is figyelemmel követték. Ez volt az első lépés afelé, hogy a Derby nemzeti eseménnyé váljon.
A győztes ló, Diomed, később Amerikában vált híres tenyészménné – ezzel nemcsak sporttörténeti, hanem genetikai örökséget is hagyott maga után.
A Derby gyorsan népszerűvé vált az Egyesült Királyságban, majd nemzetközi mintává nőtte ki magát. Franciaországban, az Egyesült Államokban, Írországban és számos más országban alapítottak hasonló versenyeket – mind a „Derby” nevet viselve, tisztelegve az epsomi esemény előtt.
Ma az Epsomi Derby a brit lóversenyzés három klasszikus versenyének egyike, és a „tripla korona” központi eleme. A verseny nemcsak sportesemény, hanem társadalmi esemény is, ahol megjelennek a királyi család tagjai, arisztokraták, celebritások és sportkedvelők egyaránt.
Kulturális örökség és hagyomány
A Derby azonban nem csupán egy lóverseny. Ez egy brit ikon, egy kulturális intézmény, amely ötvözi a sport, a történelem, a társasági élet és a gazdaság elemeit. Az, hogy az esemény egy pénzfeldobás nyomán kapta a nevét, ironikus módon jól tükrözi a lóverseny lényegét is: a szerencse, a tudás és a merészség keverékét.
Kapcsolódó posztok
A nők olimpiája az ókorban
Az első golfverseny
Az első jégkorong-mérkőzés teremben
100 pont egy mérkőzésen – a legnagyobb kosárlabdázó, Wilt Chamberlain
A lovagi játékok és veszélyeik
Az első lottó Angliában
Kasztíliai Izabella, aki királynőből lett (sakk)vezér
Az első maratoni futó – két és fél évezrede
A medvecsali – egy kegyetlen szórakozás