A 18. század elején Európa még csak ébredezett a felvilágosodás korának hajnalán. A természet titkai még gyakran keveredtek a babonával, a vallásos értelmezések a tudományos megközelítéssel.
Ebben a világban történt meg valami egészen különleges 1715 tavaszán: Dél-Anglia egét teljes napfogyatkozás sötétítette el, de a félelmet nem ismeretlen borzalom, hanem izgalom és kíváncsiság váltotta fel – mert egy tudós előre megjósolta az eseményt.
Ez a tudós Edmond Halley volt, az angol csillagászat egyik legnagyobb alakja. Ő a Halley-üstökös névadója, Isaac Newton barátja (vagy legalábbis nagyon jó ismerőse) és elméleteinek lelkes támogatója.
Halley 1715-ben vállalkozott arra, amit korábban még soha senki nem tett meg ilyen megbízható pontossággal: kiszámította egy közelgő napfogyatkozás pontos időpontját és útvonalát, s ezzel megalkotta a világ első nyomtatott napfogyatkozás-térképét.
Egy korszakalkotó tudományos tett
Halley a számításait Newton gravitációs törvényei és a Hold pályájára vonatkozó ismeretek alapján végezte. Bár a Hold mozgása ekkor még nem volt tökéletesen ismert, Halley számításai lenyűgözően pontosnak bizonyultak. A térkép, amelyet kiadott, megjelölte azt a sávot, ahol a fogyatkozás teljes lesz, és meghatározta az időpontot is. Hibája mindössze néhány tíz kilométeres volt – figyelembe véve az akkori eszközöket és ismereteket, ez szinte hihetetlen teljesítmény volt.
A napfogyatkozás (a mai Gergely-naptár szerint) 1715. május 3-án következett be, és áthaladt Devon, Somerset, Oxfordshire, London és Norfolk felett. A fővárosban, Londonban, az emberek sűrűsödő sötétséget figyeltek meg, hűvösebbé vált a levegő, és sokan számoltak be az állatok furcsa viselkedéséről. De ezúttal nem pánik tört ki, hanem megfigyelés és csodálat – köszönhetően Halley előrejelzésének.
Külön figyelemre méltó, hogy Halley nemcsak megjósolta az eseményt, hanem felhívást is intézett a közönséghez. Arra kérte az embereket, hogy jegyezzék fel az észlelt időpontokat és körülményeket, és küldjék el neki. Ez a fajta részvétel, addig ismeretlen példája volt a közösségi tudományos megfigyelésnek – amit ma citizen science-nek hívnánk.
Halley célja túlmutatott önmagán: meg akarta mutatni, hogy Newton elmélete alkalmazható a való világ pontos előrejelzésére. És ezt a napfogyatkozás diadalmasan igazolta.
Napfogyatkozás, mint kulturális és tudományos váltópont
A napfogyatkozások korábban gyakran rettegést keltettek: a Nap elsötétülése az ókorban isteni harag vagy végítélet jele lehetett. A 1715-ös esemény azonban egy új korszakot jelölt: a tudományos racionalizmus kezdte felváltani a babonát. Az emberek már nem remegve, hanem távcsővel és időmérővel a kézben figyelték az eget.
Halley előrejelzése így nemcsak csillagászati siker volt, hanem szimbolikus győzelem is: a természet megismerhető, és az ember képes előre látni, értelmezni, modellezni annak működését. Az égi rend többé nem isteni titok, hanem tudományos törvények következménye lett.
Halley öröksége
Edmond Halley munkássága túlmutat egyetlen eseményen. Később a Brit Királyi Csillagász címet is elnyerte, és számos területen – időjárás, mágnesesség, földrajz – végzett úttörő munkát. Az 1715-ös napfogyatkozás megjóslása különleges mérföldkő maradt: az első modern napfogyatkozás-előrejelzés a tudomány történetében. Persze sokkal ismertebb a róla elnevezett üstökösről.
A 1715-ös napfogyatkozás nemcsak egy ritka csillagászati esemény volt, hanem a tudomány egyik első, látványos közszereplése. Halley munkája révén az égbolt titkai már nem kizárólag rejtélyes üzenetek voltak, hanem a megismerhető természet részei.