Nem csak történelem :)

Érdekes sztorik a múltból

Érdekes sztorik a múltból

A vízbontás megszületése

2025. május 05. - DJP

1800 tavaszán igazi mérföldkőhöz érkezett a tudomány: William Nicholson és Anthony Carlisle brit tudósok először figyelték meg, hogy elektromos áram hatására a víz két alkotóelemére, hidrogénre és oxigénre bomlik.

elektrolizis.jpg

Ez az esemény nemcsak a víz szerkezetének kísérleti igazolása volt, hanem a modern elektrokémia és elektrolízis születésének pillanata is. A jelenséget és folyamatot később Michael Faraday nevezte el elektrolízisnek, és matematikai törvényeivel megalapozta a teljes tudományágat.

Az elektromosság felfedezése

A 18. század utolsó évtizedeiben az elektromosság még új és titokzatos jelenség volt. Luigi Galvani 1780-as évekbeli kísérletei az "állati elektromosságról" inspirálták Alessandro Voltát, aki 1800 elején – egészen pontosan 1800. március 20-án – bejelentette a Volta-oszlop megalkotását. Ez volt az első eszköz, amely képes volt folyamatos és egyenletes elektromos áram létrehozására. A találmány hírét egy levélben küldte el Joseph Banksnek, a Royal Society akkori elnökének Londonba, amely igazi lelkesedést váltott ki a brit tudományos körökben.

A levél hatására William Nicholson (1753–1815), neves természettudós és író, valamint Anthony Carlisle (1768–1840), orvos és sebész, gyorsan hozzáfogtak a Volta-féle áramforrás megalkotásához és kipróbálásához. 1800. május 2-án végezték el azt a kísérletet, amely során két elektródát helyeztek egy savval enyhén kevert vízbe és áramot vezettek rajtuk keresztül.

Ennek hatására:

  • az anódon (pozitív elektródán) oxigén szabadult fel,
  • a katódon (negatív elektródán) hidrogén szabadult fel.

 vizbontas.jpg

A folyamat során az elektromos áram szó szerint "szétválasztotta" a vízmolekulákat. Ez volt az első tudományosan dokumentált elektrolízis, és az első bizonyíték arra, hogy elektromos áram kémiai kötéseket is képes megbontani.

Ez az egyszerűnek tűnő kísérlet három fontos dolgot is bebizonyított:

  • a víz nem elemi anyag, hanem két másik elem, a hidrogén és az oxigén vegyülete
  • az elektromos áram képes kémiai reakciókat kiváltani, és így anyagokat bontani vagy létrehozni
  • megnyílt az út az elektrokémiai reakciók és energiaátalakítás rendszeres kutatása előtt

Ez a felfedezés alig két hónappal a Volta-oszlop bemutatása után történt, és szinte azonnal elindította az elektrokémia mint önálló tudományág fejlődését.

voltaandnapoleon_0_0_1506363402.webp

Michael Faraday és az „elektrolízis”

A felfedezés hosszú távú tudományos jelentőségét három évtizeddel később, Michael Faraday (1791–1867) munkássága emelte magasabb szintre. Ő 1832 és 1834 között kísérletek sorát végezte el különféle oldatokkal és fémekkel. Ő vezette be az „elektrolízis”, „elektrolit”, „anód”, „katód”, „anion”, „kation” fogalmakat és kidolgozta az elektrolízis két olyan törvényét, amelyek ma is alapvetőek az elektrokémiában.

Gyakorlati örökség és technológiai hatás

A Nicholson–Carlisle-kísérlet és az azt követő kutatások ma is (sőt ma igazán) fontos, alapvető technológiákat alapoztak meg:

  • hidrogéngyártás – a mai „zöld hidrogén” előállítása elektrolízissel történik
  • üzemanyagcellák működése – fordított folyamatban a hidrogénből és oxigénből víz keletkezik, miközben elektromos energia szabadul fel
  • ipari elektrolízis – fémek előállítása (pl. alumínium), elektrolitikus tisztítás, vízfertőtlenítés ...

De gondolhatunk az akváriumi levegőztetésre, az orvosi oxigénfejlesztésre vagy a rakéta-hajtóanyagra is – mind-mind a vízbontás elvén alapuló technológiák.

uzemanyag.jpg

Így aztán 1800. május 2-án William Nicholson és Anthony Carlisle történelmet írtak: megmutatták, hogy az elektromosság nemcsak fények és mozgás előidézője, hanem a kémiai világ egyik legerősebb alakítója is lehet. Kísérletük eredménye az elektrolízis születése volt – a folyamaté, amely lehetővé teszi, hogy energiát tároljunk, anyagokat tisztítsunk, és új anyagokat hozzunk létre. Faraday révén aztán ez a felfedezés nemcsak laboratóriumi érdekesség, hanem az ipar és a jövő energiagazdálkodásának egyik alapja is lett.

william-nicholson-and-anthony-carlisle.jpg

djp

Kapcsolódó posztok 

Newton, a különc zseni és a home office

Newton, mint detektív és a világtörténelem legpofátlanabb pénzhamisítója 

John Herschel – akit tudta nélkül csapta be a fél világot

Galilei felfedezte, amit nem lett volna szabad

Kolumbusz és a holdfogyatkozás

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://hi-sztori.blog.hu/api/trackback/id/tr7918852800

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása