Mihály az egyik olyan magyar herceg volt, akiről alig tudni valamit, pedig az Árpád-házi királyok túlnyomó többsége az ő leszármazottja volt. Taksony nagyfejedelem fiaként, Géza öccseként született, s a pogány neve feltehetően Béla volt, a bojla méltóságnév után.
955 körül, a magyarok legnagyobb veresége idején születhetett, s alig 35-40 évet élt, feltehetően még Géza fejedelemsége alatt elhunyt. (a lenti képen Mihály elképzelt rajza)
Gézával egyszerre, 972 körül keresztelkedett meg, s akkor kapta a Mihály nevet, míg Géza a keresztségben az István nevet kapta, bár őt szinte mindenki a pogány nevén ismeri.
A keresztelést a Nagy Ottó német-római császár által küldött Prunward Sankt Gallen-i szerzetes, mint térítőpüspök végezte, miután a bizánciakkal való feszült viszony miatt Géza végül a nyugati kereszténység mellett döntött. (a lenti képen Géza)
Persze a keresztnevek is jelképesek voltak, hiszen a Sztefanosz a 'megkoszorúzott' vagyis uralkodóra utal, míg a karddal ábrázolt Mihály egy hercegre utal. Mihály feltehetően Nyitra hercege volt, amelyet 971 körül kaphatott, s egyes források szerint megtörte a „helyi nemesek ellenállását” a hercegségében, vagyis igen határozott volt, ugyanakkor úgy tűnik hűséges volt Gézához. Ennek ellenére több olyan forrás is van, amely szerint megölték, „amiért valószínűleg testvére, Géza volt a felelős” illetve „meggyilkolták, nyilván Géza parancsára."
Két fia ismert, Vaszilij (a fenti képen) és Vladiszláv, amely nevek eléggé gyakoriak voltak a Komitopulosz-családban, amely a bolgár uralkodócsalád volt. Ezekből a görögkeleti egyházakban szokásos nevekből arra lehet következtetni, hogy a felesége esetleg egy bolgár hercegnő volt, aki a bolgár cári családhoz tartozott - afféle politikai frigy lehetett. Mihály egy lehetséges lánytestvére Szvjatoszláv kijevi nagyfejedelem felesége lehetett, így talán ezért választott feleséget onnan Vladiszláv is.
A házasság 980 körül köttetett, így két fia - Vazul (Vaszilij) és Szár László (Vladiszláv) még nagyon fiatal lehetett István trónra lépésekor, hogy beleszóljon az eseményekbe.