Nem csak történelem :)

Érdekes sztorik a múltból

Érdekes sztorik a múltból

A Vítkov-hegyi csata – Jan Žižka és a parasztsereg diadala a keresztesek felett

2025. július 07. - DJP

A huszita háborúk (1419–1434) a középkori Közép-Európa egyik legsajátosabb vallási és politikai konfliktusai közé tartoznak. A háborúk közvetlen előzménye Husz János kivégzése volt 1415-ben a konstanzi zsinaton, akit eretnekség vádjával máglyán égettek meg.

hus_1.jpg

Halála felháborította a cseh népességet, különösen a prágai egyetemen és a parasztság körében, s hamarosan vallási reformmozgalom bontakozott ki, amelyet később huszitizmusnak neveztek.

A husziták elutasították a katolikus egyház több tanítását – különösen a pápai hatalmat, az egyházi vagyont, a búcsúcédulákat és a mise egyoldalú áldozását –, valamint négy artikulust követeltek, többek között az eucharisztia két szín alatti kiszolgáltatását (kenyér és bor), szabad igehirdetést, a papság világi hatalmának megszüntetését és az egyház javainak visszavételét.

egy_tipikus_huszita_osszecsapasban_a_kezifegyveresek_es_a_szamszerijazok_szekereken_harcoltak_a_cseplofegyverekkel_es_alabardokkal_felfegyverzett_gyalogosok_pedig_kozelharcban_kovettek_oket.jpg

A mozgalom radikalizálódása és fegyveres ellenállása miatt a Szent Római Birodalom és a pápaság öt keresztes hadjáratot indított Csehország ellen – az elsőt 1420 tavaszán, XXIII. János (ellen)pápa és Zsigmond magyar király kezdeményezésére. A keresztes hadjáratot azonban nem a római pápa (V. Márton), hanem az ellenpápa, XXIII. János hirdette meg, aki maga is meglehetősen ellentmondásos személyiség volt, így sokan kételkedtek a jogszerűségében.

1420 februárjában a keresztes hadjárat csúcsra hágott. A közel 150 ezres keresztes haderő, amelyet német, magyar, osztrák és olasz zsoldosok és önkéntesek alkottak, elérte Prágát, és célja az volt, hogy leverje a huszitákat és Zsigmondot cseh királlyá koronázza.

A husziták azonban nem professzionális seregként, hanem parasztokból, városi polgárokból, vallási fanatikusokból és néhány tapasztalt zsoldosból álló, ideológiailag elkötelezett erőként működtek.

jan_i_ka_pragaban.jpg

Ekkor tűnt fel Jan Žižka, egy félszemű veterán, aki már a nikápolyi csatában (1396) is harcolt. A kiváló taktikus gyorsan megszervezte a város védelmét, és hamar felismerte, hogy a Prágától keletre fekvő Vítkov-hegy stratégiai kulcspont: innen lehetett ellenőrizni az utánpótlási utakat és a Moldva folyó hídjait is.

Žižka ezért egy tábori erődöt építtetett a hegyen, ahol körülbelül 400 paraszt- és polgári harcos állomásozott, jól elhelyezett szekérvár mögött, megerősített lőrésekkel és primitív, de hatásos tüzérséggel.

A keresztesek 1420. július 14-én indították el a támadást a Vítkov-hegy ellen. Úgy vélték, a hatalmas túlerő és a huszita védelem „gyengesége” miatt gyors győzelem várható. A támadás kezdetben sikeresnek tűnt, de hamar kiderült, hogy mégsem lesz egyszerű a helyzet. A husziták harci formációja (szekérvár, lőfegyverek, parittyák, kaszák, kelevézek) hatékonyan védte a szűk ösvényeket és a védők morálja rendkívül magas volt, ráadásul Žižka személyes példát mutatott: vakító szemkötővel vezette a csapatokat.

jan_i_ka_pragaban.jpg

1420. július 15-én a huszita felmentő sereg (a táborita szárny és prágai önkéntesek) hátba támadta a kereszteseket, akik végül pánikszerűen visszavonultak a Moldván túlra. A keresztes sereg teljesen demoralizálódott és megszégyenülve elhagyta Prágát, Zsigmond így nem koronáztathatta meg magát – politikai kudarccal zárult a hadjárat.

A Vítkov-hegyi győzelem pszichológiai fordulópont volt, hiszen bebizonyította, hogy a vallási és népi elkötelezettséggel harcoló alulról jövő sereg képes legyőzni a feudális hadigépezetet. A pápa és Zsigmond megalázó vereséget szenvedtek, és a husziták viszont megerősödtek: a következő években offenzívába kezdtek, és több királyi várat, várost elfoglaltak.

wagon-fortress.jpg

Žižka neve legendává vált – ő lett a közép-európai parasztháborúk és vallási szabadságharcok egyik első hőse. Ráadásul teljesen megvakult 1421-re, de még így is irányította a hadsereget – szó szerint „vak hadvezérként” aratott győzelmeket.

A husziták háborús taktikái – különösen a mozgó szekérvár és a tűzfegyverek alkalmazása – megelőzték korukat, és sokkal később a reformáció előfutáraiként tekintettek rájuk, nem véletlen, hogy később sokan elsajátították, így többek között Hunyadi János is.

hussite-wars_warfare.jpg

A huszita háborúk során a husziták egyik híres csatakiáltása a „Gott mit uns” (Isten velünk) volt – később más vallásháborúkban is elterjedt. A huszita mozgalom azonban később kettészakadt: a radikális táboriták és a mérsékeltebb utraquisták között, de a Vítkov-hegyi győzelem még az egység idején történt.

djp

Kapcsolódó posztok 

Amikor a magyar király menlevele mit sem ért – Husz János kivégzése

A magyar király, aki később császár lett – Luxemburgi Zsigmond

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://hi-sztori.blog.hu/api/trackback/id/tr4018902764

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása