Nem csak történelem :)

Érdekes sztorik a múltból

Érdekes sztorik a múltból

Nyílvessző az arcban, s egy király élete

2025. július 17. - DJP

1403 közepén IV. Henrik angol király éppen hadjáratot vezetett, hogy leverje a lázadó Percy-családot, akik a walesiekkel szövetkezve fenyegették a trónt.

in-this-painting-depicting-the-battle-of-shrewsbury-with-v0-acpe5xbmr28e1.webp

A shrewsbury-i csatában, 1403. július 21-én, a kor egyik legpusztítóbb fegyvere, a hosszú íj mindkét oldalon kulcsszerepet játszott. Az összecsapás során a lázadók egyik vezérét, Henry Percyt halálosan megsebesítette egy nyílvessző, mikor felnyitotta sisakrostélyát. Egy másik vessző pedig a király tizenhat éves fia, Henrik walesi herceg arcát találta el.

A nyílvessző súlyosan megsebesítette a fiatal herceget – annyira, hogy a király azonnali orvosi beavatkozást rendelt el, a kor legjobb ellátását igényelve. A nyílvessző fa része ugyan kiszedhető volt, de a hegy mélyen Henrik koponyájában maradt, és a kor orvostudománya nem kínált rá egyértelmű megoldást.

vhenrik.png

Egy pénzhamisító sebész a király szolgálatában

A király végül egy különös döntést hozott: egy elítélt pénzhamisítóhoz fordult segítségért. John Bradmore – aki korábban pénzhamisításért börtönben ült – ekkor már a korona szolgálatában állt, és ismert volt rendkívüli ügyességéről. A Warwickshire-i Kenilworth kastélyban találkozott a sebesült herceggel, akinek sorsa immár az ő kezében volt. A király nagyon fél a herceg halálától, s csak jobb híján bízott meg Bradmore-ban.

Bradmore először mézzel tisztította ki a sebet – ekkoriban még nem értették a méz antibakteriális hatásának tudományos hátterét, de gyakorlati tapasztalataik alapján működő módszerként alkalmazták. Ezután többnapos folyamat során speciális szondákat használt a seb tágítására, hogy elérje a nyílhegyet anélkül, hogy további károkat okozna.

A középkor egyik legnagyobb orvosi bravúrja

A siker érdekében eközben Bradmore feltalált egy újfajta eszközt: egy üreges, csavaros középrészű fém fogót, amelyet fokozatosan vezetett be a sebbe. A szerkezet célja az volt, hogy rögzítse és óvatosan eltávolítsa a nyílhegyet, amely mintegy 15 centiméter mélyen fúródott Henrik arcába.

nyilvesszo_eltavolito.jpg

A nyílhegy szerencsés irányban haladt – vízszintesen, de enyhén lefelé, elkerülve az agyat és a nagyobb ereket. Bradmore a csipesz és a középső csavar kombinációjával precízen „kifúrta” és kihúzta a nyílhegyet a herceg arcából, majd borral (vörös vagy fehérborral) mosta ki a sebet. Ezután mézes, árpalisztes, terpentines kenőcsöt kent rá, végül nyugtató balzsamokkal kezelte a nyakát.

A teljes gyógyulás 20 napig tartott – mindezt érzéstelenítés nélkül, bár feltehetően alkalmaztak ópiumot vagy alkoholt. Henrik életben maradt, de az arcán örök sebhely maradt – talán ezért ábrázolják őt minden korabeli portrén bal profilból.

A fiú, aki király lett

Henrik hónapokig lábadozott, és a krónikák szerint a súlyos sérülés és a beavatkozás lelki traumát is okozott: az egykori vad és szenvedélyes herceg megfontoltabbá, fegyelmezettebbé és vallásosabbá vált. Tíz évvel később, 1413-ban, trónra lépett, és V. Henrik néven lett Anglia királya.

king_henry_v-cover-image-battle.webp

Bradmore – aki életmentő beavatkozását részletesen dokumentálta – jutalmul évi tíz márka nyugdíjat kapott a koronától, amit kilenc évig élvezhetett, mielőtt 1412-ben meghalt.

Egy középkori 'csodatévő' öröksége

Bradmore kézirata, Philomena, részletesen leírja az egész beavatkozást – az eszköz készítését, a seb gondozását, a kezelési protokollt. Ez nem csupán orvosi bravúr volt, hanem a középkori sebészet egyik legnagyobb diadala.

djp

Kapcsolódó posztok 

Ambroise Paré, a harctéri sebészet úttörője

A lovagi játékok és veszélyeik

Egy baleset, amely híressé tette Nostradamust – II. Henrik halála

Agnodice, az első női orvos Athénban

Az első védőoltás születése – éppen 225 éve

Az amerikai elnök, akit talán orvosai öltek meg

A bejegyzés trackback címe:

https://hi-sztori.blog.hu/api/trackback/id/tr5618909688

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása